Lidská práva v Islámu

13.02.2014 14:13

Právo na život 
Základním právem je právo na život a respekt k němu. Islám zaručuje právo na život všem, všetně nenarozených dětí. Chrání již zírodek v těle matky tím, že zakauje potrat. Pouze pokud by byl ohrožen život matky, je na doporučení lékaře potrat možný. Nenarozené dítě se totiž nesmá abít z obavy, že ho rodiče neuživí, nebo že si ho jednoduše nepřejí. Alláh k tomu říká v Koránu
... nezabíjejte z nedostatku děti své, vždyť My poskytujeme obživu pro Vás i pro ně!...
(KORÁN SÚRA AL-AN'ÁM: 6.151)
 

...Nezabíjejte děti své z obavy před zchudnutím, vždyť My jim i vám obživu uštědříme. A jejich zabíjení je hříchem velkým...
(KORÁN SÚRA AL-ISRÁ: 17:31)

Lidská krev je vždy posvátná a nelze ji prolít bez ospravedlnění. A jestliže někdo poruší posvátnost lidské krve zabitím bez ospravedlnění, přirovnává Korán tento čin k zabití celého lidstva.
Rozhodnutí, zda je nutné vzít někomu život jako trest za vraždu či trest za šíření zla na zemi, náleží pouze kompetentnímu soudu. 

 Právo na bezpečný život
Existuje několik způsobů, jak někoho zachránit před smrtí. Člověk může být nemocný nebo zraněný, a pokud víte, že potřebuje pomoc, pak je vaší povinností zařídit léčbu, a to bez ohledu na národnost, rasu či barvu pleti. Jestliže někdo umírá hladem, pak je vaší povinností poskytnout mu potravu, aby nezemřel. Jestliže se topí nebo je jinak ohrožen jeho život, je vaší povinností zachránit tohoto člověka. V Islámu je předepsáno chránit každý lidský život, tak jak to přikazuje Korán.

Úcta k ženám
Cudnost ženy musí být respektována a ochraňována za všech okolností, ať už patří k naší muslimské nebo jiné společnosti. Muslim se za žádných okolností nesmí dopustit násilí na ženě. Jsou mu zakázány všechny mimomanželské vztahy bez ohledu na postavení nebo společenskou úroveň ženy a bez ohledu na to, zdali ej žena k aktu svolná nebo ne. Příslušná slova v Koránu zní:
..Nepřibližujte se k cizoložství, neboť je to nemravnost a škodlivá cesta..
(KORÁN SÚRA AL-ISRÁ: 17:32)
Tento hřích může být trestán přísným trestem, i když podmínky k vynesení takového trestu islámským soudem jsou velmi těžko splnitelné.

Právo na základní životní úroveň
Co se týře ekonomických práv, Korán přikazuje svým následovníkům: 
... A v jejich majetku je náležitý podíl pro žebráka i pro nuzáka...
(KORÁN, SÚRA ADH-DHÁRIJÁT: 51:19)
Slova tohoto nařízení ukazují, že jde o kategorický a bezvýznamný příkaz. Toto nařízení bylo zjeveno v Mekce, kde neexistovala muslimská společnost a kde muslimové často přicházeli do styku s nemuslimskou populací.

Právo na svobodu
Islám jasně a kategoricky zakázal primitivní zvyk brát do zajetí svobodné lidi a dělat z nich otroky nebo je prodávat do otroctví.

Právo na spravedlnost
Toto je velice důležité a cenné právo, jež Islám dal člověku jakožto lidské bytosti. V Koránu se praví:
Nechť vás nenávist k lidu, jenž vás vypudil z mešity v Mekce, nepřivede k hříchu (a nepřátelství)!
(KORÁN SÚRA AL-MÍ'IDA: 5:2)
Muslimové musí být spravedliví ke všem lidem, včetně svých nepřátel. Muslimové tedy nesmí být nespravedliví k nikomu na světě. Jejich chování by mělo být takové, aby se nikdo neobával nespravedlnosti z jejich rukou.

Rovnost lidských bytostí
Islám nejenže uznává absolutní rovnost mezi lidmi bez ohledu na jakékoli rozdíly v barvě pleti či národnosti, ale činí z této rovnosti důležitou a smyslupnou zásadu a uvádí ji do praxe.Všichni jsou potomky jednoho otce a jedné matky.
... Lidé, stvořili jsme vás z jednoho muže a jedné ženy a učinili z vás národy a kmeny, abyste se mohli vzájemně poznávat...
(KORÁN, SÚRA AL-HUDŽURÁT:49:13)
To znamená že rozdělení lidských bytostí na národy, rasy, skupiny a kmeny existuje kvůli tomu, abychom se odlišovali, aby se lidé z jedné rasy či kmene mohli setkat a seznámit s lidmi z druhé rasy či kmene a mohli s nimi spolupracovat.
 

 


Tvorba webových stránek zdarma Webnode