Korán
Korán (قرآن) je základem islámského vyznání. ''Svatá kniha Islámu'' je srovnáváno s Biblí. Ačkoliv se toto srovnání nabízí, od bible se korán jasně odlišuje formou i obsahem.
Čtenáře může překvapit že korán nemá plynulý příběh.Spíše je to kniha aznamenávající poselství proroka Mohameda. To také vysvětluje proč jsou v Koránu tyto témata i několikrát opakovaná. Je rozdělen na 114 súr a 6236 áj.
Zdroj.Google.com/obrázky
Jazyk Koránu
Jazyk a forma koránu jsou různorodé. Arabský jazyk v době vzniku koránu trpěl především ve své psané formě značnou nedokonalostí. Posledně je nutno také říci, že ani slovní zásoba arabštiny neodpovídala Mohamedovým potřebám.Ten se proto uchyloval jednak k aktualizaci významu již existujících slov, jednak k přejímání zcela nových výrazů, například z aramejštiny, hebrejštiny, syrčtiny nebo etiopštiny.Tento fakt však nemá žádný zásadnější vliv na výklad koránu.
Zajímavosti
Celá řada biblických motivů nachází své místo i v koránu.Vyskytují se zde ovšem mnohé odchylky. Tak kupříkladu v příhodě o Boží zkoušce Abraháma, jenž mu má obětovat svého syna Izáka, je Izák nahrazen údajným prapředkem Arabů Ismaelem (37:101). Oproti poměrně drsnému pojetí tohoto příběhu v bibli je v koránu Abrahám na pochybách a ptá se Ismaela, co má dělat. Ten mu pak potvrdí, aby se odevzdal do vůle Boží.
Vznik Koránu
Muslimové věří, že korán obsahuje doslovně zaznamenané zjevení, jehož se Muhamadovi dostalo prostřednictvím archanděla Gabriela (arabsky Džibril). Sám Muhammad tvrdil, že korán, stejně jako bible a tóra je obrazem dokonalého nestvořeného slova Božího, tzv. „Nebeské kknihy“ (umm-al-kitáb) existující věčně.
Muhammad je považován za pečeť proroků, která uzavírá sled řady proroků: Abraháma, Mojžíše, Ježíše a mnoha dalších.